Süs Bitkileri
  :: Çalılar ve Otsu Bitkiler
  :: Çiçekler
  :: Dış Mekân Süs Bitkileri
  :: İç Mekân Süs Bitkileri
  :: Meyve Fidanları
  :: Sarmaşıklar
  :: Şekilli Fidanlar
  :: Yer Örtücüleri ve Hazır Çimler

        Bahçe Malzemeleri
  :: Bahçe Malzemeleri
  :: Çocuk Oyun Parkları
  :: Taşlar ve Kaplamalar
  :: Dekoratif Saksılar
        Facebook

 

   Şimşir  ( Buxus)  KATEGORİ : Çalılar ve Otsu Bitkiler
Şimşir
Ürün Kategori : Çalılar ve Otsu Bitkiler
Ürün Türkçe Adı : Şimşir
Ürün Latince Adı : Buxus
 Ürün Boyları
Şimşir  hakkında detaylı bilgi
Büyük Boyları : 60 TL

küçük boy şimşir. yaklaşık 3.500 adet mevcut. Bahçeden direk silme yapılabilir. 1.500 adedi saksıda, diğerleri bahçeye dikili. Toptan satışta fiyatta yardımcı olunur.

Buxus (Şimşirler)
Buxaceae familyasından olup 30 kadar türü vardır. Akdeniz Bölgesi, Batı Asya ve Orta Amerikada doğal olarak yaşarlar. Ülkemizde de doğal olarak yetişen türleri vardır. Genel olarak çalı nadiren ağaççık formunda, herdem yeşil bitkilerdir. Sürgünleri 4 köşelidir. Yapraklan derimsi, tam kenarlı ve tüysüzdür.

Gölgeye dayanıklı, yavaş büyüyen, nemli ve besin maddelerince zengin toprakları tercih eden bir bitkidir. Odunu sert ve özellikle el sanatları için çok kıymetlidir.

Diğer adları Şümşür, Cımcır, Cımşır, Adi şimşir, Anadolu şimşiri. (Buxus’un Yunanca “maşrapa, kutu” demek i olan puxos’tan geldiği ve bunun bitkinin kapsül şeklindeki meyvesine bir gönderme olduğu belirtilmekte. Sempervirens ise, “hepyeşil, yapraklarını dökmeyen” demek.)

Budanarak 1 -4 metre boylarında tutulan, 5-6 metreye ulaşabilenleri de bulunan, bol dallı; üst yüzü koyu, alt yüzü açık yeşil, 1.5-3.5 cm uzunluk ve 0.5-1.5 cm genişlikteki, kısa saplı, karşılıklı dizilişli eliptik yapraklarını dökmeyen, ocak-mayıs aylarında yaprakların koltuklarında kurullar halinde beyazımsı yeşil çiçekler açan, uzun ömürlü bir çalı ya da ağaççıktır. Erkek çiçeklerin uçlarındaki dişi çiçekler zamanla, içinde siyah tohumlar bulunan üç boynuzsu çıkıntılı meyvelere dönüşür.

Şimşir dünyanın neredeyse hemen her yerinde çit ve süs bitkisi olarak yetiştirilir. Budanarak ona çeşitli şekiller verilir. Bu tarz kullanımının tarihi çok eskidir. Örneğin Romalılar bahçelerini piramit, top, sütun şekilli şimşirlerin yanında, çeşitli hayvan

Genellikle 1 m boylu çalı, nadiren 7-8 m boyunda, ağaççık formunda herdem yeşil bitkilerdir, ispanya, Portekiz, Fransa. Sardunya Adaları, Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, Kuzey Afrika ve Ülkemizde doğal olarak yaşamaktadır.

Kabuk pürüzlü, sarımsı kahverenginde, sürgünler önce tüylü, sonra tüysüz, dörlköşe, zeytin yeşili renginde, yapraklar elips biçiminde, tam kenarlı, 1-3 cm uzunluğunda, derimsi üst yüzü parlak yeşil renkli, alt yüzü sarımsı açık yeşil renklidir. Yaprak sapı kısadır. Yapraklar karşılıklı dizilmiştir. Çiçekleri zor görülür. Erken çiçekler sarımsı yeşil, dişi çiçekler beyazımsı renklidir. Meyve küremsi veya ters yumurta biçiminde, kapsül meyve durumundadır. Olgunlaştığında siyahımst-kahverengidır. Tohum üç köşeli parlak ve siyahtır.

Buxus sempervirens besince zengin, nemli, serin, gevşek, humuslu, kireçli yerlerde İyi gelişir. Donlara karşı hassastır. İklimi ılımlı ve nemli olan yerlerde, gölgeye dayanıklı olduğun-dan ağaç altlarında yetiştirilebilir Odunu sanayide el sanatlarında kullanılır. Makasa çok elverişli olduğundan çit veya değişik kesimlerle bahçelerde heykel yapımında kullanılır. Ülkemizde en çok kullanılan formu Buxus sempervirens var.sulruticosadır. Bodur bir bitki olan bu form 60-70 cm kadar boylanır ve özellikle eski evlerin bahçelerinde çiçek tarlalarında ve çit bitkisi olarak kullanılır. Genel olarak dik duruşlu, sık görünüşlü dalları sert, yapraklan 1 cm kadar uzunlukta elips biçiminde ve kenarları tamdır.

Üretimi daha çok çelik ve bölme ile olur. Tohumla üretim mümkün ise de pek tavsiye edilmez. Zira tohumdan çokan bitkiler çok geç büyür. Ekim-Kasım aylarında 7.5-15 cm uzunluğunda hazırlanan yarı odunsu çelikler açıkta veya soğuk yastıklarda kolayca köklenir. Çelikler 2 kısım peat+1 kısım kum karışımında köklendirilmelidir. Çelikleri köklenmeyi arttırıcı kimyasal maddelerle muamele etmeye gerek yoktur. Köklenen çelikler İlkbaharda gelişme yastıklarına aktarılır. Bölme daha çok bodur formlu Buxuslarda uygulanır. Gelişmiş olan anaç bitkiler ilkbaharda sökülerek 20-30 cm aralıklı çizilere ayrı ayrı dikilirler. Genç bitkiler daima topraklı olarak sökülüp şaşırtılmalıdır.

Şimşir fidanının diğer resimleri ve uygulama alanları
 
   www.mavifidan.com Copyright © 2011